13 Nisan 2013 Cumartesi

Eurocup = Europa Lig


Geçen yıl bugünlerde yazdığım yazıda Uefa Europa Lig'in son 10 yılda kazanan takımların Doğu Bloku veya İber Yarımadası ülkelerinden başkasının olmadığı tespitini yapmıştım. (Aynı durumun bu yıl da devam etmesi yüksek olasılık - Benfica).

Avrupa'nın iki numaralı futbol kupasında yaşanan bu durumun neredeyse aynısı basketbolda da yaşanıyor. Basketbolun iki numaralı kupası Eurocup 2002-2003 sezonundan beri sürdürülüyor. Şimdiye kadar oynanan bütün kupaların finalinde ya İspanya'dan ya da Doğu Bloku'ndan bir takım sahadaydı. Bu akşam oynanacak 11'inci finalde de gelenek bozulmadı: Billbao ve Lokomotiv Kuban bu akşam kupa için sahaya çıkacak.

Eurocup'ın son iki finalinde de İspanya ve Rusya temsilcileri mücadele etmişti. Son iki finali de Ruslar (Unics Kazan, Khimki) kazandı. İspanyollar toplam dört kez mutlu sona ulaşsa da 2010'daki Valencia şampiyonluğundan beri kupaya hasretler. En çok kazanan takım da iki kezle Lietuvos Rytas.

Bu akşamki finale çıkan iki takım da daha önce Avrupa'da kupa kazanmamıştı. Hatta kendi ülkelerinde de şampiyonlukları yok. Ancak her iki takımın oyuncuları da bu aşama için oldukça tecrübeli. Eurohoops'un harika çalışması gösteriyor ki, bugün sahada olan oyuncular daha önce kulüpleriyle toplam 105 kupa kazanmışlardı. Bu isimler arasında Bilbao'dan Nikos Zizis 17 kupayla başı çekiyor. Bilbao'da Zizis'i 10'la Grimau takip ediyor. Axel Hervelle, Raul Lopez ve Alex Mumbru, 2007'de Uleb Cup'ı kazanan Real Madrid'in üyeleriydi.

Lokomotiv Kuban oyuncularının rakibe oranla toplam beş fazla kupası var (55-50). Belki Kuban'da en çok kupa kaldıran isim değil ancak Nick Calathes, bu akşamki maçta Rus ekibinin en büyük kozu olacak.Maç başına attığı 13.1 sayının yanı sıra yaptığı 6.6 asist ile Eurocup lideri. Bu performansının ardından Eurocup Sezon MVP'si seçildi. Bana kalırsa da, artık yaşlanan Diamantidis-Spanoulis-Papaloukas üçlüsü sonrası Yunan basketbolunun yeni oyun kurucu yıldızı olmayı hak etti, onları seviyesine yaklaştı. Kuban, Richard Hendrix ve Aleks Maric ile pota altında çok güçlü. Sezon başında NBA'den gelen Derrick Brown ile sezon ortası gelen Mantas Kalnietis, maç başına 30 sayıyı garanti ediyorlar. Zaten takım maç başına 81.9 sayı atıyor.

Bilbao'nun da skor yönünden sıkıntısı yok. Maç başına ortalamaları 81.8 sayı. Bask ekibinde gözler Kostas Vasileiadis'te olacak. Ulm ve Buducnost'a karşı oynanan çeyrek ve yarı final maçlarının ilk ayaklarında attığı dörder üçlükle final kapısını aralayan isim olmuş ve All-Eurocup Birinci Takımı'na seçilmişti. Grimau, Hervelle, Raul Lopez ikinci baharını arayacak ve tecrübesini konuşturacak. Zaten Bilbao'nun en büyük kozu tecrübe olacak. Bir de yılın koçu seçilen Fotis Katsikaris. 2003-2004'te AEK'in başındayken Final Four'u tek maçla kaçıran koç, daha sonra Dinamo St Petersburg ile ULEB Kupası finaline çıkmıştı. Geçen yıl Bilbao'yu Euroleague çeyrek finaline çıkartan koç, şimdi Eurocup'ı kazanıp takımı yeniden Euroleague'e gönderme peşinde. Katsikaris, Blatt sonrası boşalan Rusya Milli Takımı koçluğu görevine de geçti.

Favori, bahis şirketlerine göre Lokomotiv Kuban. Yarı finalde kupanın favorisi Valencia'yı geçerek iddialarını kanıtladılar. Normal sezon maçı olsa kazanırlar derdim ancak finalde tecrübe konuşur. İddaa yapacak olan varsa 3.5 handikap da hazır verilmişken Bilbao galibiyeti kaçmaz. Charleroi'da oynanacak maç sata 22:00'de başlayacak

İyi bir final olsun. Ancak geçen seneki yazımda bahsettiğim temennimi burada da tekrarlayayım. Kupada, Avrupa'nın iki ucunda gidip gelmekten ziyade farklı ülkelerin de kazanmasına imkan tanınmadıkça, Eurocup'ın değeri ve kupaya olan ilgi gittikçe düşecek. Sanırım İtalyanların hem futbolda hem de basketbolda devreden çıkması, İber-Doğu kısır döngüsünün bir süre daha sürmesine neden olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder