11 Aralık 2013 Çarşamba

Dünyanın en iyisi kim olacak?


Dünya Kupası ev sahipliği için kabul edilmeyen dört adaylığın ardından Fas, sonunda dünya çapında bir futbol organizasyonuna ev sahipliği yapacak. FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası, bugün saat 21:30'da Fas'ın Agadir şehrinde oynanacak Raja Casablanca - Auckland City karşılaşmasıyla başlayacak
Önümüzdeki 10 gün boyunca sürecek organizasyona altı konfederasyonun şampiyonu ile Fas şampiyonu katılıyor. Formata göre bugünkü maçı kazanan takımlar çeyrek finale yükselmeye hak kazanacak. Çeyrek finalde de CONCACAF şampiyonu Monterrey ile karşılaşacaklar. CONBEMOL şampiyonu Atletico Mineiro ile UEFA şampiyonu Bayern Münih, turnuvaya yarı finalde başlayacaklar. Yani bu son iki takım sadece iki maçla dünyanın en iyisi olabilir. Bu bakımdan Kulüpler Dünya Şampiyonası'nın formatı tam bir fiyasko. Muhtemelen yoğun maç fikstürü trafiğinden bu iki takıma iltimas geçiliyor ancak bu durum kupanın değerinin azaltılmasından başka bir işe de yaramıyor. 2010'da destan yazıp finale çıkan Demokratik Kongolu Mazembe takımı haricinde final sürekli Güney Amerika ve Avrupa takımları arasında paylaşıldı. FIFA'nın herhangi bir organizasyonunu eline gözüne bulaştırmama ihtimaline inanmak güçtü zaten.
Kimi neden izleyelim?
Bayern Münih: 2009 ve 2011'de Barcelona'nın başında kupayı kazanan Pep Guardiola, Bayern Münih ile üçlemeyi yapmak istiyor. Üç kere dünyanın en iyi takımının hocası olmak, güzel iş. Assolistimiz, turnuvaya yarı finalde teşrif edecek.

Atletico Minerio: Ronaldinho... Muhtemelen Dünya Kupası'nda olmayacak ve muhtemelen son kez bir kıtalararası turnuvada kendini gösterecek. Eskaza Beşiktaş'a filan gelmezse bir daha dünya gözüyle kendisini televizyonda izleyemeyebiliriz. İstanbul gece hayatının aranılan simalarından Jô ise takımın gol makinesi. Libertadores'te gol kralı olmuştu. Finalde de Paraguay'dan Olimpia'yı penaltılarla geçip Fas bileti aldılar. Son dört yılda turnuvadaki dördüncü Brezilyalı, Mineiro olacak.

Monterrey: Son üç yılda üçüncü kez CONCACAF Şampiyonlar Ligi'ni kazandılar. Koca kıtada kendilerinden iyi bir takım son üç yıldır görülmedi. Çöküşteki Meksika futbolunun medar-ı iftiharı oldular. Esbab-ı mucizelerini keşif için ekran başına! Humberto Suazo ve kel kafasını uzun zamandır izleyememiştik.

Al Ahly: Ülkesinde şampiyon olmadan dünyanın en iyisi olmak için yarışacaklar. Evet 2011-2012 Mısır ligi, olaylar sebebiyle oynanmamıştır. Mısır Futbol Federasyonu da 2011 yılı şampiyonu Al Ahly'yi Şampiyonlar Ligi'ne gönderdi. Kasım ayında oynanan Şampiyonlar Ligi final eşleşmesinde Orlando Pirates'ı geçip kıtaın en büyüğü oldular. Sırada gezegenin en büyüğü olmak var. Mısır'ın efsanevi yıldızı Muhammed Aboutrika da futbolu bırakma kararı almıştı ancak bu turnuvada son kez oynaması için ikna edildi. 14 Aralık'taki Guangzhou Evergrande maçında sahada olacak.

Guangzhou Evergrande: 1990'dan beri Asya'nın en büyüğü olan ilk Çin takımı oldular. Onların en büyük silahıysa kulübede. 2006'da İtalya'yı dünya şampiyonu yapan efsanevi çalıştırıcı Marcelo Lippi, şimdi de Guangzhou'yu dünya şampiyonu yapmaya çalışacak. Çin futbolunun son durumunu da yakından görebileceğiz.

Auckland City: Bu turnuva Dünya Kupası'ndan çok, Konfederasyonlar Kupası'na benzerlik gösteriyor. Çünkü Dünya Kupası'na her kıtadan takımın katılma zorunluluğu yokken, Konfederasyonlar Kupası'na her kıtanın milli takımlardaki en iyisi katılıyor. 2014 Dünya Kupası'nda Okyanusya ekibi olmayacak. Konfederasyonlar Kupası'nda ise Tahiti vardı. Bu turnuvanın Tahiti'si de Auckland City olacak. Okyanusya Şampiyonlar Ligi'nde son üç yılda üç şampiyonlukları var. Bu şampiyonlukların ilk ikisinde, ilk turda Japonya ligi şampiyonlarına elenmişlerdi. Şimdi turu geçmek istiyorlar. Yani Raja Casablanca'ya karşı oynayacakları mücadele artık bir onur savaşı hâline geldi. Bütün bir kıtanın yükünü taşıyorlar. Üstelik, Auckland'dan Fas'a kadar olan yol masraflarının sadece tek bir maç için harcanma ihtimali bile söz konusu. Takımın bütçesini düşününce bu ihtimal gerçekten tüyler ürpertici. Umarım bu konuda FIFA'dan bir destek alıyorlardır.

Raja Casablanca: "Tam bir kapalı kutu". Şampiyon yapan hocayı kovup Tunuslu Benzarti'yi getirdiler. Daha önce Tunus Milli Takımı'nı da çalıştıran Benzarti, yeni takımıyla bir hafta bile çalışmadı. İlk maçında Juventus'un karşısına çıkan Mancini gibi olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder