9 Mart 2013 Cumartesi

Sırp Cumhuriyeti dostluk maçı istiyor

Sırp Cumhuriyeti Futbol Federasyonu'nun bugünkü toplantısında Federasyon Başkanı Mile Kovačević, milli takımın maç yapabilmesi için Bosna Hersek Futbol Federasyonu tarafından kısıtlanmaması gerektiğini söyledi. Kovačević, maça çıkabilmelerinde FIFA ve UEFA normlarına aykırı bir durum olmadığını savundu.

Federasyon Asbaşkanı Darko Ljubojević, yaptığı açıklamada, "İsteğimiz yasal ve meşru. Fikrimi Bosna Hersek Futbol Federasyonu Başkanı Elvedin Begić ve Asbaşkanı Ivan Beus ile paylaştım. Sırp Cumhuriyeti Futbol Takımı'nın yılda bir kez dostluk maçı yapabilecek durumda olduğunu düşünüyorum. Görüşmeleri başlattık ve umarım hiçbir şey bizi olumlu bir sonuç almaktan alıkoymayacak." ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz mayıs ayında Kosova'nın FIFA tarafından dostluk maçı oynama izni almasının ardından Başkan Kovačević, Sırp Cumhuriyeti'nin de aynı hakka sahip olması gerektiğini savunmuştu. 

1992 yılında kurulan Sırp Cumhuriyeti Futbol Federasyonu, halen Bosna Hersek lig sisteminin altında yer alan bölgesel ligleri organize ediyor. 14 takımlı Sırp Cumhuriyeti Birinci Ligi ve iki gruptan oluşan ikinci ligin idaresi ve Sırp Kupası'nın tertibi federasyona ait. Milli takım 1992'de Hırvatistan'daki Sırp bölgesi olan Krayina Sırp Cumhuriyeti Milli Takımı ile ilk kez bir dostluk maçı yaptı ve 1-1 berabere kaldı. O süreçten beri çeşitli kulüp takımlarıyla düzensiz maçlar yapan Sırp Cumhuriyeti Takımı, kendisiyle aynı statüde kabul edilebilecek Katalunya, Baskonya gibi takımlarla aynı haklara sahip olabilmek için mücadelesini sürdürüyor. Ülke futbolunda, özellikle altyapı ve salon futbolunda son yıllarda gerçekleşen atılımı başka bir yazıda etraflıca ele almak ümidiyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder