15 Mart 2014 Cumartesi

Kosova için 2018 Dünya Kupası ihtimaliKosova'nın Haiti ile oynadığı FIFA onaylı ilk özel maçın ardından ülke futboluyla ilgili sevindirici bir haber ülkede yayımlanan Telegrafi gazetesinden geldi. Habere göre ismi açıklanmayan bir FIFA yetkilisi, gazeteye yaptığı açıklamada Kosova'nın 2018 Dünya Kupası elemelerinde yer alabileceğini söyledi. Yetkili, "İlk elemeler 2022'deki Dünya Kupası da olabilir fakat gelişmeler iyi. Her şey bu şekilde devam ederse 2018 elemelerinde Kosova yer alabilir. Bunu hepimiz istiyoruz. Geriye sadece maçların organize edilmesi ve altyapıyla ilgili düzenlemelerin tamamlanmış olması kalıyor." ifadelerini kullandı.

FIFA'dan Sırbistan'a cevap

Öte yandan Kosova'nın Haiti maçıyla ilgili olarak Sırbistan Futbol Federasyonu'nun FIFA'ya yaptığı itiraz da reddedildi. Kosova'nın FIFA üyeleriyle özel maç yapabileceğine dair anlaşmanın maddelerinden biri, formalarında ülkeyle ilgili herhangi bir ulusal sembol bulunmaması, formada Kosova isminin ancak yanında bir yıldız sembolünün olması şartıyla yer alması ve milli marş okunmamasıydı. Sırbistan Futbol Federasyonu formada Kosova Futbol Federasyonu'nun ambleminin bulunduğunu belirterek FIFA'ya itirazda bulunmuştu. Ancak itirazı değerlendiren FIFA, Kosova formasında bulunan federasyon armasının ulusal bir simge olmadığına hükmetti. FIFA'nın Sırbistan Futbol Federasyonu'na gönderdiği yazılı açıklamanın metni fotoğrafta görülebilir.

İlk milli maçında Haiti ile golsüz berabere kalan Kosova, ikinci maçını 21 Mayıs'ta Mitrovica'da Türkiye'ye karşı oynayacak. 28 Avrupa Birliği üyesi ülkenin 23'ü tarafından resmen tanınan ve Dünya Bankası'na üye olan Kosova'nın, kürek ve judo gibi pek çok sporda uluslararası federasyona üye olmasına rağmen FIFA'ya üyelik için bekleyişi sürüyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder