22 Ekim 2013 Salı

Laugardalsvöllur'a brandalı koruma


İzlanda Milli Takımı, oldukça uzun bir aranın ardından kasım ayında maç yapmaya hazırlanıyor. Hedef, 2014 Dünya Kupası. Rakip Hırvatistan.

Tarihinin en başarılı dönemini geçiren İzlanda, Dünya Kupası öncesi play off turunda Hırvatistan'la eşleşti. Eşleşmeyle ilgili detaylı maç öncesi çalışmasına daha sonra bakacağız. Ancak şimdiki haber, maçın oynanacağı Laugardalsvöllur Stadı ile ilgili.

Zorlu kış koşulları sebebiyle İzlanda Futbol Federasyonu, 15 Kasım'da oynanacak maç için ilginç bir yolla stadı hazır tutmaya çalışacak. Maç saatinde havanın eksi derecelerde, zeminin de buzla kaplı olma ihtimalini göz önünde bulunduran yetkililer, maçtan bir hafta öncesinde sahanın üzerini brandayla kapatacak. Brandanın çevresinde sıcak hava pompaları yer alacak. Pompalar sayesinde branda yerden bir miktar yüksekte kalırken, çim sıcaklığının ideal seviyede tutulması sağlanacak. Yani amaçlanan, sera etkisi yaratmak. Daha önce İngiltere Ragbi Ligi'nde de uygulanan sistemin çalışma prensibi aşağıdaki videoda gösterilmiş.

Kendi ulusal ligi bile eylül ayında biten İzlanda için 15 Kasım, futbol tarihlerinin en önemli günlerinden biri olacak. Henüz satışa çıkmayan maç biletlerinin Güney Kıbrıs maçında olduğu gibi satışa çıktığı gün tükenmesi bekleniyor. Maçın rövanşı 19 Kasım'da Zagreb'de oynanacak ve o gün iki ülkeden biri Brezilya yolunu tutacak.


Untitled from Blayney Partnership on Vimeo.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder