8 Ağustos 2011 Pazartesi

Guernsey F.C.


Birleşik Krallık'a bağlı Manş Adaları'ndan biri olan Guernsey'den bir futbol takımı bu yıl ilk kez İngiltere liglerinde mücadele edecek. Guernsey Futbol Federasyonu'nun tam destek verdiği Guernsey FC, geçtiğimiz bahar aylarında kuruldu. Projenin amacı, adadaki iyi oyuncuların kendilerini geliştirmelerine imkan tanımak ve İngiltere liglerindeki devamlı rekabetçi ortamın içinde olmalarını sağlamak.

Daha çok offshore yatırım yapılabilecek vergi cenneti topraklardan biri olarak bilinen Guernsey'de, futbolun geçmişi aslında bir yüzyıldan önceye dayanıyor. İlki 1905'te yapılan ve iki dünya savaşı hariç kesintisiz devam eden Muratti Kupası; Manş Denizi'ndeki Guernsey, Jersey ve Alderney adalarının organize ettikleri üçlü bir turnuva. Kupanın ilk sahibi de Alderney'i 6-0, Jersey'i 1-0 mağlup etmeyi başaran Guernsey. Guernsey-Alderney maçı, adanın başka bir adaya karşı bilinen ilk maçı olarak kayıtlara geçmiş durumda. Şimdiye kadar yapılan 94 Muratti Kupası'nın 43'ünü kazanan Guernsey, 50 de ikincilik elde etti. Bu yıl geçtiğimiz mayıs ayında yapılan organizasyonda da finalde Jersey'e penaltılarda kaybettiler.

Guernsey'in devamlı katılım gösterdiği bir diğer organizasyon Ada Oyunları. Bu yıl geçtiğimiz temmuz ayında yapılan organizasyonda son derece başarılı sonuçlar alan Guernsey, finalde ev sahibi Wight Adası'na 4-2 yenilmişti. Futbol branşında toplam 9 kez katıldıkları oyunlarda, halihazırda 2 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya ile en başarılı ekiplerden biri olarak dikkat çekiyorlar.
2011 Ada Oyunları finali


Guernsey'de 1893 yılından bu yana düzenlenen bir futbol ligi var. Priaulx League adındaki ligde Belgrave Wanderers, Northerners, Sylvans, St Martin's, Rovers, Rangers ve Vale Recreation olmak üzere 7 takım mücadele ediyor. Bir de Jackson League adı verilen ikinci lig mevcut.


Geçtiğimiz yıl, ligi temsil eden bir takım FA Inter-League Cup'a katılmış ve finalde Liverpool County League'in takımını 5-2 yenerek kupanın sahibi olmuştu. Guernsey'in bu başarısı, kendilerine 2011 UEFA Regions Cup elemelerinde İngiltere'yi temsil etme hakkı vermişti. Regions Cup, tüm Avrupa'dan yalnızca amatör futbolcuların katılımına açık bir olan bir turnuva. Bu organizasyonda İngiltere'yi temsil etme hakkı kazanılması da Guernsey'in tarihindeki önemli başarılardan biri olarak gösterilebilir. Her ne kadar elemelerde grupta oynadığı 3 maçtan 1 galibiyet, 1 beraberlik, 1 mağlubiyetle ayrılan Guernsey turnuvaya ilk turdan veda etmek zorunda kalsa da (kaybedilen maçın Ankara Bölge Amatör Karması'na karşı olduğunu da ekleyelim) gösterilen başarı Guernsey'in İngiltere liglerinde mücadele etmesi için teşvik edici olmuştu.


Matthew Le Tissier
Geçtiğimiz mart ayından itibaren sürdürülen müzakereler sonucu Guernsey FC İngiltere lig piramidinde 10. basamak olarak gösterilebilecek Combined Counties League Division One'da mücadele etmeye hak kazandı. Bu süreçte aslen Guernseyli olan bir isim, Matthew Le Tissier'in adının altını çizmek gerek. 90'lı yıllarda Southampton formasıyla attığı spektaküler gollerle hatırlanan Le Tissier'in kardeşi Mark Le Tissier, Guernsey Futbol Federasyonu'nun başkanlığını yürütüyordu. Guernsey FC projesinin oluşumunda da çok önemli katkıları oldu ve şu anda kulübün yönetim kurulunda. Kulübün başkanlığını yürütme görevi ise, kendisine sunulan teklif sonucu Matthew Le Tissier'in omuzlarına yüklendi. Takımın teknik direktörü, milli takımın teknik direktörlüğünü yapan Tony Vance oldu. Lakapları "Yeşil Aslanlar". Adanın geleneksel renkleri olan yeşil-beyaz, forma rengi olarak belirlenirken, ikinci forma olarak gök mavisi rengi kabul edildi. Gök mavisi, Guernsey'in 1905 yılında oynadığı ilk milli maçta giydiği formanın rengiydi. Takımın oyuncuları ise geçtiğimiz ay Ada Oyunları'nda gümüş madalya kazanan ekibin oyuncuları olarak belirlendi. Guernsey çalıştırıcısı Tony Vance, yerel ligin de devam ettirileceğini, oradan gelecek oyuncuların da Guernsey FC'ye destek verebileceklerini söyledi.


Guernsey FC maçlarını kendi sahasında oynayacak. Combined Counties League'de ise Surrey, Hampshire, Middlesex ve Londra'dan takımlar mevcut. Ada federasyonu, deplasman takımlarının da seyahat masraflarını üstlenmeyi kabul etmiş vaziyette. Açıkçası Guernsey hükümetinin ve sponsor olan bahis firmasının açık desteği olmasaydı, takımın lige dahil olması ne derece mümkün olurdu şüpheli.

Guernsey FC - AFC Wimbledon - BBC
Takım, hazırlık maçlarında fena sonuçlara imza atmadı. Tarihinin de ilk maçı olarak gösterilebilecek karşılaşmada kendi sahasında ve 1060 taraftarın önünde güçlü AFC Wimbledon'a 6-5 yenilmesine rağmen olumlu sinyaller göze çarptı. İkinci maçında Bristol City'nin U-19 takımını 6-0 ile bozguna uğrattı. Son hazırlık maçında da iyi oyuna ve öne geçilmesine rağmen Horley Town'a 3-1 mağlup oldu. 


Ross Allen - BBC

Footes Lane - guernseyfc.com
Guenrsey FC'nin ilk resmi maçı ise geçtiğimiz cumartesi günü kendi sahası Footes Lane'de oynandı. Manş Adaları'nda oynanacak ilk İngiltere maçını izlemek üzere toplanan 1500 kişilik kalabalık, aynı zamanda takımlarının Knaphill'e karşı alınan 5-0'lık galibiyetine de tanıklık etmiş oldular. Bu durum, söz konusu lig için ciddi bir taraftar topluluğu ve ilk maçını oynayan bir takım için ciddi bir başarı demek. İkinci maç ise 9 Ağustos Salı günü, Hampshire'da Hartley Wintney takımına karşı oynanacak.
Menajer Tony Vance, takımın bir üst lige çıkabilecek kapasitede olduğunu düşünüyor. Takımın arkasında 65000 nüfuslu bir ada ve yoğun basın ilgisi var. Takımın birincil amacı bir üst lige çıkmaktan ziyade, rekabetçi ortamda oyuncuları hazır tutmak ve şüphesiz ülkedeki potansiyeli değerlendirmek. Ama kimbilir, belki de gün gelir Guernsey FC'yi İngiltere profesyonel liglerinden birinde, Division Two'da görebiliriz. O sene için önümüzde en az 6 sene var. Ama şimdilik, bu yeşil ada ülkesinde rüzgarın doğru yönden estiğini söylemek mümkün. Darısı, 106 yıllık rakipleri Jersey'in başına.

guernseyfc.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder